Uloga organa
Uloga dišnih organa
Nakon što ste naučili koji se sve organi nalaze u dišnom sustavu, vrijeme je da naučite što si organi rade i kako funkcioniraju.
Početak
Na početku samog dišnog sustava nalazi se nos. Zrak kada prolazi kroz nos, on se navlaži, zagrije i pročišćava od raznih nečistoća. Za pročišćavanje samog nosa važne su i nosne dlačice.
Nakon nosa zrak dolazi do ždrijela. Ono povezuje nosnu šupljinu s grkljanom i usnu šupljinu s jednjakom. U ždrijelu se križaju putovi za prolazak hrane i zraka. Zrak iz ždrijela ulazi u grkljan. Na grkljanu se nalazi grkljanski poklopac. On zatvara grkljan u trenutku dok gutamo zalogaj hrane. Hrana preko poklopca sklizne u jednjak. Unutar grkljana se nalaze glasnice, nježni nabori sluznice ligamentima pričvršćeni za grkljan. Iza grkljana slijedi dušnik. To je cjevasti organ za prolazak zraka. Unutarnja stijenka dušnika ima sluznicu s trepetljikama koje trepere prema gore, i tako uklanjaju nečistoće koje su prošle kroz nos. Dušnik se dijeli na 2 ogranka, tako zvane dušnice. Dušnice se granaju do mikroskopski malih ogranaka. I dušnik i dušnice su građeni od mišića, a hrskavični prstenovi osiguravaju njihovu stalnu otvorenost.
Kraj
Pluća se nalaze u prsnom košu. Sastoje se od 2 plućnih krila. Lijevo plućno krilo - 2 režnja Desno plućno krilo - 3 režnja
Plućni mjehurići (alveole) grade pluća.
Alveole omogućuju znatno povećanje površine pluća. Obavijeni su gustom mrežom kapilara (izvana). Procesom difuzije kroz alveole i kapilare provodi se izmjena plinova. Kada udahnemo u pluima se nalazi više kisika nego u krvi pa kisik ualzi u krv. Krv je više opskrbljena ugljikovim dioksidom pa ugljikov dioksid difuzijom prelazi iz krvi u alveole.